SYFYMAG Blog Filmy & seriály Historie série Halloween a její neuspokojivý závěr: Retrospektiva a recenze
Filmy & seriály Publicistika Recenze

Historie série Halloween a její neuspokojivý závěr: Retrospektiva a recenze

Tak tohle vyděsí i ty největší fanoušky hororů. Hlavně je. Halloween Ends měl být epické vyvrcholení souboje mezi Laurie Strode a krvežíznívým strašákem Michaelem Myersem. Nejepičtější souboj dvou popkulturních ikon od duelu Harry vs Voldemort. A tentokrát, už žádné rebooty, tohle bude všechno přátelé. Potíte se nervozitou? Ha, tak se zase uklidněte…

Nejprve menší exkurze do historie, zkuste neusnout. Nebojte se, je to docela bizár. V roce 1978 vyšel drobný horor pojmenovaný jednoduše Halloween, to proto, že se odehrával během běžné Halloweenské noci, kde běžný sériový vrah chodil s běžnou maskou kapitána Kirka a běžným kuchyňským nožem masakroval běžné teenagery. Jednoduchá (běžná) premisa neměla moc velký úspěch v době vydání, ale postupem času si film, režírovaný rozhodně neběžným režisérem Johnem Carpenterem vybudoval status legendárního slasheru a zabiják Michael Myers se navždy zapsal do popkulturní historie.

A teď to přijde. Carpenter nikdy nechtěl dělat pokračování, ale nakonec ho ukecali, aby se aspoň s Debrou Hill znovu podílel na scénáři. Ano, psal ho prý ožralý, ale jeho talent to snese a dvojka fanoušky nezklamala. Trojka se dostala do ruky někomu jinému a absolutně se netýká Michaela Myerse. Bez něj film pohořel.

Následovali filmy 4, 5 a 6. Zde už Michael znovu vesele vraždí, ale šílená zápletka plná nadpřirozena se moc nelíbila, takže přišel čas na první restart v roce 1998. Halloween H20 (v českém dabingu skutečně Há dvě Ó, neplést tedy s Halloween: Stačí přidat vodu, fanfikcí, kterou jsem si právě vymyslel) se odehrává dvacet let po událostech druhého dílu – ostatní díly úplně ignoruje. Kromě Michaela hlásí návrat i Laurie Strode, která je připravena na svůj finální souboj. Dnes už víme, že ten finální souboj byl asi tak finální jako všechna rozlučková turné Kissáků a Ozzyho.

H20 měl dostatečný úspěch na to, aby si za čtyři roky vysloužil pokračování – Halloween: Resurrection. Ten byl dostatečný propadák na to, aby si série vysloužila další reboot. Škoda, že se tvůrci nepoučili ze čtvrtého dílu Aliena. Pojmenovat film Ressurection je evidentně špatný nápad.

Každopádně, nový reboot. Za jednoduše pojmenovaným Halloween z roku 2007 stojí Rob Zombie. Řekněme, že o kvalitě filmových počinů Roba Zombieho se dodnes vedou spory. Film, který je kompletním převyprávěním příběhu Laurie a Michaela neměl dobré recenze. Naopak je měl hodně špatné. Ale mohlo to být horší… Ono to vlastně horší bylo, jestli byl Halloween 2007 špatný, Halloween II, taktéž od Roba Zombieho, byl tragédie. Ale hudebník to je skvělej, přísahám.

Hororová série se odmlčela na devět let. Období ticha skončilo v pořadí už čtvrtým rebootem s třetím filmem pojmenovaným Halloween. Ten má stejnou zápletku jako H20 s tím rozdílem, že ignoruje i Halloween 2. Halloween tím pádem navazuje na Halloween a ostatních devět dílů třicetileté série už nejsou kánon.

Světe div se, Halloween (2018) měl úspěch, jak finanční, tak v recenzích. Další finální souboj Laurie a Michaela tedy nebyl poslední, odveta mohla přijít v Halloween Kills od stejného režiséra, Davida Gordona Greena. Nebyl tak dobře přijatý jako jeho předchůdce, ale pyšní se rekordem nejvíce zabití Michaelovou rukou. Je zábavný, brutální, vydělal na sebe. Green tedy mohl udělat závěr své trilogie a konečně rozhodnout, kdo z koho. Laurie nebo Michael?

Říkal jsem menší exkurze, co? No, kde jsme to byli? Ano vlastně, recenze.

Když si člověk pustí Halloween Ends, musí vědět do čeho jde. Jestli čeká dobrý film s Michaelem Myersem, naposledy sledovat, jak se stoicky a bez ohrožení prodírá těly a nechává za sebou zástup mrtvol, bude zklamaný. Reklamy lžou a navzdory tomu, co tvrdí propagace, tohle není film o Michaelovi a Laurie.

Pokud člověk čeká pomalý psychologický thriller o postupném úpadku mysli nevinného člověka, kterého okolní svět dohnal k zoufalství, zklamaný nebude. Ale no tak, kdo by něco takového čekal? Green se tak zoufale snaží, aby byl tento Halloween něčím odlišný, že úplně zapomíná na to hlavní – například postavy.

Halloween Ends je film, který vypráví příběh úplného nováčka, který občas zkříží cestu zajetým postavám. Jenže ani tak ten film moc nefunguje, protože patnáct minut před koncem režisérovi dojde, že slíbil finální souboj mezi dvěmi legendami hororu. Naprosto znenadání utne linku, kterou film celou dobu buduje, uměle na ni našroubuje krátký, nezáživný souboj a bum, konec filmu.

Celá etuda připomíná zklamání z filmu Batman v Superman.

Kdyby aspoň nelhali v reklamách… Kdyby se to aspoň nesnažili celý ukončit a klidně nechat závěr na další díl… Kdyby žába neměla křídla, nekopala by se při skákání do zadku.

Ten film není špatný. Je dobře zahraný, scénář nabízí zajímavé myšlenky (škoda, že je na konci nemůže rozvinout) a kinematografie je místy opravdu povedená. Když se film konečně dostane k zabíjení, tak vyniknou některé z nejlepších smrtí v celé sérii. Záměrně moc nezmiňuji zápletku, protože film už ze začátku nabízí zajímavé zvraty.

Celý problém filmu je to, že to není ten závěr, který fanoušci čekali. Je to velmi nadprůměrný film obecně, ale příšerný závěr kultovní ságy. Michael a Laurie jsou vedlejší postavy ve své vlastní labutí písni. Něco je špatně.

Halloween Ends

58% Skóre

Psychologický thriller, jakým neměl být. Přesto zábavný film.

PLUSY

  • Herecké výkony
  • Kinematografie
  • Brutalita

MÍNUSY

  • Lživé PR
  • Urážející finální souboj
  • Nedotažené nápady

Detail hodnocení

  • Scénář 60%
  • Herecké výkony 70%
  • Režie 80%
  • Přínos sérii 20%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Exit mobile version