Hry Publicistika

Herní Historie #3: Crash Bandicoot – rozbíjet je zábava

V Herní Historii #3 se podíváme na zoubek podivnému zvířeti z Austrálie, které to dotáhlo až na hlavní postavu v úspěšné videoherní sérii. A taky takového neoficiálního maskota PlayStationu, aspoň toho prvního určitě. Pojďme se spolu podívat na to, jak vypadalo první střetnutí mezi Crashem a doktorem Neo Cortexem a co je vlastně zač ten Crash Bandicoot.

Jak to všechno začalo?

V roce 1994 se zakladatelé Naughty Dog Andy Gavin a Jason Rubin zúčastnili Consumer Electronics Show, aby zde představili svou nejnovější hru Way of the Warrior s nadějí, že zde najdou vydavatele. A byl to úspěch. Hra zaujala celkem tři vydavatele, kteří se o ni lehce poprali. Patřili mezi ně 3DO, Crystal Dynamics a Universal Interactive Studios. Z boje nakonec vyšli jako vítězové chlapci z Universal Interactive Studios se svou nabídkou prostorů na vlastním pozemku a financování dalších tří her s veškerou kreativní svobodou. A tak díky tomu mohli vývojáři z Naughty Dog vyvíjet hru bez obav o svou existenci. Po brainstormingu se nakonec rozhodlo, že hlavním hrdinou bude podobně jako u Segy či Warner Bros zvíře, které je v reálném světě roztomilé a nepříliš známé. Volba padla na bandikuta, nenápadné zvíře z Austrálie, které připomíná něco mezi králíkem a klokanem. Vzhledem k tomu, že prodeje na 3DO, Sega 32X, Atari Jaguar a Sega Saturn byly v té době neuspokojivé, rozhodli se hru vyvinout rovnou pro PlayStation.

Pracovali na ní celkem 18 měsíců a nakonec vyšla v Severní Americe v září roku 1996 a o dva měsíce později i v Evropě. Cesta na japonský trh byla však o něco složitější. Hra musela nejdřív projít několika úpravami jako změna designu, aby hra vypadala více japonsky, snížila se obtížnost a co nejvíc se snažilo zastřít, že je hra amerického původu. Mimo jiné se musela upravit i animace smrti Crashe, protože příliš připomínala podpis sériového vraha, který v té době řádil v Japonsku. Hra nakonec i se všemi úpravami vyšla v prosinci 1996.

Jaký je život bandikuta?

Hlavní postavou hry Crash Bandicoot je jak už jsem zmínila bandikut jménem Crash, nic překvapivého. Příběh se odehrává na odlehlém archipelagu 480 km západně od Tasmánie. Šílený vědec Doktor Neo Cortex používá svůj Evolvo-Ray na místní zvířenu, aby si vypěstoval nepřemožitelné vojsko k ovládnutí světa. Takový standardní zloun s vědeckým titulem, nic nového pod sluncem. Zajímalo by mě která univerzita je furt chrlí. V čele jeho armády by měl stát právě Crash. Samozřejmě poté, co mu bude řádně vymyt mozek Cortex Vortexem. Avšak den předtím než se tomu tak stalo, zahleděl se Crash do ženského bandikuta Tawny. A to způsobilo, že ho Vortex odmítl. Znáte to láska hory přenáší a zabraňuje vymývání mozku. A tak je Crash vyhoštěn a jeho místo má zaujmout Tawny, což samozřejmě nemůže dopustit a tím začíná celé jeho dobrodružství.

Herní princip je jednoduchý, ale zábavný. Je to 3D skákačka, kdy větší část hry koukáte Crashovi na záda a přitom překonáváte překážky a nepřátele, rozbíjíte bedny a sbíráte ovoce, případně se snažíte najít dostatek speciálních žetonů, aby jste měli přístup do bonusového kola. Tam na vás totiž čeká spousta dalších beden a ovoce a hlavně extra životy. A aby to nebylo furt to samý narazíte během hraní sem tam i na úrovně navržené jinak. Některé z nich vypadají jako typický side-scroller a v těch dalších Crash prchá před valícím se balvanem nebo jezdí na divokém praseti.. Speciálním typem úrovně jsou samozřejmě boss fighty, které na vás čekají po dokončení každého „světa“. Hra je akční a poměrně dost těžká, ale jako spousta starších her pokud se naučíte vzorce stane se o dost lehčí.

Crash dnes

Pokud byste si chtěli zahrát zahrát Crashe v originálním vydání, není to problém. Hra je celkem snadno k sehnání i v našich končinách a zaplatíte za ni zhruba tisícovku. PlayStation 1 je taktéž dostupný za podobnou cenu. Kdybyste hru náhodou nesehnali na českém trhu na E-bay jich je také dost. Pokud se vám však nechce investovat do nové staré konzole, tak je tu ještě možnost pořídit si remaster. Ten vyšel před pěti lety na PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch a PC a obsahuje celou původní trilogii v novém kabátě a s několika novými levely, které byly vytvořeny speciálně pro tento remaster. Vlastně se tu naskýtá ještě jedna možnost, která ovšem platí jen pro první level. Ten totiž naleznete ve čtvrtém Uncharted a zahrát si ho tam můžete úplně celý. Crash Bandicoot rozhodně stojí za vyzkoušení. Jen se připravte, že budete potřebovat hodně trpělivosti. A pokud se rozhodnete získat platinovou trofej ve verzi pro PS4, radši si kupte ovladač či dva do zásoby. Je to slušná makačka, ale ten pocit když trofej získáte je k nezaplacení.

Tak to byla Herní Historie #3 a Crash Bandicoot. Příště se podíváme na ikonu Xboxu samotného Master Chiefa. Tak zase příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *