DC dlouhodobě trpí krizí reality. Jako by se stále nemohlo rozhodnout, zda se na velkém plátně dále pokoušet přiblížit Marvelovskému MCU (doposud jejich snahy nedopadaly na úplně úrodnou půdu), či jít temnější, vážnější cestou. A tak jsme se dočkali třeba dvou Sebevražedných oddílů, nového Batmana či Jokera. Filmů hrajících na humornou notu, a filmů plných temného patosu. A když už jsme si zvykli na Supermana s tváří Henryho Cavilla, Batmana Bena Afflecka, Wonder Woman Gal Gadot a další z tohoto ansáblu, bylo oznámeno, že DCEU čeká restart, včetně recastingu. A z těch, kteří měli zůstat, začal ten pro DC v tuto chvíli nejdůležitější herec dělat jeden malér za druhým.
Ezra Miller se v soukromí choval takovým způsobem, že kdyby na něj DC nemělo vsazeno a nemělo v plánu film s Flashem, už by nejspíš dávno dostal padáka. Ezra se ale nakonec za své jednání omluvil, slíbil, že se bude léčit a pustil se do práce s velkou vervou. A musím uznat, že v novém Flashovi hraje pod taktovkou režiséra Andyho Muschiettiho (To), jako by mu šlo o život.
Dva Flashové?
Flashpoint je jedním z nejznámějších Flashových příběhů. Cesta Barryho Allena zpět časem za záchranou svých rodičů byla zpracována nejen jako komiks, ale i jako velmi povedený animovaný film Justice League: The Flashpoint Paradox, a věnovala se jí i třetí řada seriálu The Flash. Jak jsme mohli vidět již z traileru, efekt motýlích křídel platí i pro takového rychlíka, jako je Barry, a tak jeho zásah do minulosti, byť velmi titěrný, změnil celou časovou linii. K Zemi se v nové realitě právě blíží generál Zod, a chce ze Země udělat nový Krypton. Miliardy lidí mají zemřít, a Superman nikde. A tak Barry napne síly a společně se svým alternativním já se pokusí najít všechny další členy Ligy Spravedlnosti, aby se Zodovi společně mohli postavit…
„Come on, Barbie!“ „Let’s go party…?“
Barry a Barry
Dvojrole Barryho/Barryho Ezrovi velmi sedla a celý humor Flashe de facto stojí a padá na jejich společné interakci. Bohužel je vidět, že DC tu s humorem trochu experimentovalo, protože některé momenty byly velmi vydařené a některé byly spíše trapné (zejména přehršel vtipů o rozkroku). Je to škoda, protože ty povedené opravdu lámaly bránici: třeba hádka o tom, který herec vlastně hraje Martyho McFlye v Návratu do budoucnosti neměla chybu.
Dále mě celkem rozčilovaly efekty: přijde mi, že špatné CGI začíná být jakousi normou. Flashův rychlý běh mi přišel velmi podivný, a třeba scéna s miminky v nemocnici byla umělá tak, až to přímo křičelo. Ano, jistě, se živými dětmi by se to natočit nedalo, ale i tak mi přijde, že dříve by to bylo zvládnuté lépe. I Flashův oblek bohužel místy působí nereálně a digitálně, a v kontrastu s povedeným suitem Supergirl to přímo bije do očí. V boji se Zodem se asi na efektech i pokusili ušetřit, protože místo, aby se bitva odehrála v Metropolis, byla uprostřed úplné pustiny.
Herecká hitparáda
Herecké výkony hlavních představitelů byly velmi dobré. Jak jsem již řekla, Ezra Miller hrál ostošest a klasický uťáplý Barry i jeho divočejší mladší já opravdu působili jako dvě rozdílné osoby. Ezra se tu mohl jak se patří vyřádit: ale i chvíle, kdy je Barry emocionálně ždímán, jako např. při shledání se svou maminkou, zahrál na jedničku.
Michael Keaton podal klasicky skvělý výkon, ať již v civilu (zdálo se mi to, nebo to byl odkaz na Big Lebowskiho?) či v obleku: bylo vidět, že je stále v batsuitu jako doma. Potěšila i batmaní znělka a klasický Batmobil v jeskyni pod Waynovým panstvím.
Tváří Supergirl se stala Sasha Calle. Nemůžu říct, že bych proti ní vyloženě něco měla: působila dostatečně nebezpečně. Nicméně ve filmu byla tak nějak do počtu, z čehož ale neviním ji, ale scénář. Přiznám se, že jsem od jejího charakteru čekala o kapku víc.
Co vás jistě v kině potěší, je velké množství skvělých cameí, které zde ale nemůžu ještě jmenovat, protože vám nechci zkazit překvapení. Jen prozradím, že se na slavnostní premiéře v Praze v kině u dvou postav jásalo a tleskalo nadšením.
První vlaštovka nového univerza
Musím uznat, že Flash se povedl. Bylo to takové lepší „multiverzum šílenství“, které jsem původně marně čekala od MCU. Potěšily rozdílné tváře, odlišné životní příběhy, nový pohled na oblíbené komiksové postavy. Je vidět, že film byl natočen primárně pro zaryté fanoušky DC; či v případě Keatona pro pamětníky – sama jsem jedna z těch, kdo šli na Flashe právě kvůli němu a staré dobré nostalgii.
Film nás od začátku hodí do velkolepé, až přepálené akce, protkané humorem a vydrží takový až do konce. Bavila jsem se, a musím říct, že se jedná o jeden z nejlepších kousků z DCEU. Určitě na něj zajděte, a vydržte na něm až do konce: o potitulkovou scénu rozhodně nechcete přijít.
Flash
Flash experimentuje s humorem a se záměnami oblíbených postav... a vychází mu to. Jedná se o vtipnou akční podívanou, která místy hraje na city diváků, a opět, velmi úspěšně.
PLUSY
- Výkon Ezry Millera a Michaela Keatona
- Zajímavě zpracovaný Flashpoint
- Fanservice a camea
- Terapeutický pes
MÍNUSY
- Místy velmi špatné CGI
- Některé vtipy jsou poměrně trapné