Hry Recenze

Duna: Impérium není jen pro zaryté fanoušky!

Deskové hry zažívají neskutečný boom, podpořený dlouhou covidovou karanténou. Společnosti chrlí jednu za druhou a je docela těžké poznat, kterou se vyplatí hrát a kterou ne. Obzvlášť u her podle knižních či filmových děl může kvalita herního zpracování výrazně kolísat. Ale pak jsou tu kousky, které jsou založené na výborné knize, výborném filmu a samy mají velmi vysokou úroveň. A mezi ty spadá právě Duna: Impérium.

Duna: Impérium lahodí oku

Předem říkám, že i pokud nepatříte mezi fanoušky Franka Herberta, o knihách jste nikdy neslyšeli a filmům jste se vyhnuli obloukem, hru byste si i tak zahrát měli. Patří totiž k těm nejlepším hrám, jaké na našem deskoherním trhu můžete zakoupit. Popsala bych ji jako o něco konfliktnější Mars: Teraformaci, přičemž je stejně, možná ještě více zábavná. Pokud ale patříte k milovníkům Herbertova vesmíru, potažmo posledního filmu, budete v konečném důsledku ještě nadšenější.

Grafika Duny: Impérium je totiž skutečně povedená. Ilustrace jsou věrné filmovému zpracování z roku 2021. Například Paul Atreides má tvář Timothéa Chalameta, Chani je Zendaya, pašerácké toptéry jsou podle filmového designu, Fremeni mají filmové filtršaty, a červi – tvůrci – jsou na kartičkách majestátní a děsiví.

Hra má veškeré komponenty z obarveného dřeva, což považuji za velké plus. Ze dřeva jsou jak suroviny, jako je voda a koření, tak i soláry, vojenské jednotky, herní agenti, místa v Landsratu a mentat. Zbytek je z papíru: herní deska je z pevného kartonu. Zde jistě potěším milovníky obalených karet: krabice je dostatečně bytelná a velká, aby se vám tam obalené pohodlně vešly.

Desek herních postav, tzv. vůdců, je 8: Paul Atreides, hrabě Memnon Thorvald, Glossu „Bestie“ Rabban, hrabě Ilban Richese, vévoda Leto Atreides, Helena Richese, baron Vladimir Harkonnen a hraběnka Ariana Thorvald. Na každé je popsaná náročnost charakteru, jeho speciální schopnost a co dokáže s kartou Pečetního prstenu. Z druhé strany jsou popsané jednotlivé fáze hry. Z počátku rozhodně doporučuji hrát se základními, jednodušími postavami. U těchto desek jsem si jako u jediné součásti balení říkala, že by mohly být z pevnějšího papíru, aby se do budoucna zabránilo jejich poničení, ale to je asi jediné mínus, které jsem hře ochotná přiznat.

Pokud se rozhodnete hrát sami, případně pouze ve 2 hráčích, připojí se k vám ještě fiktivní rod Hagal, který proti vám bude pomocí speciálních pravidel a 31 karet intrikovat.

Jednoduchá, zábavná pravidla

Co se totiž týče hratelnosti, hra naprosto vede nad ostatními tituly. Má velmi jednoduchá pravidla (15 stran textu s velkými písmeny a obrázky), za dvacet minut je máte vysvětlené. Na speciálních jednolistých arších je přiložen Průvodce herními poli, polopatě vysvětlující jednotlivá herní pole, a popsaná pravidla Hry pro jednoho hráče/Karty rodu Hagal. Duna: Impérium velmi logická a intuitivní, takže i ti, kdo ji hrají poprvé, se ve hře velmi rychle zorientují.

Zároveň umožňuje na základě volby jednotlivých postav různé strategie, nad kterými se musíte opravdu hodně zamýšlet. V každém kole totiž máte ze začátku pouze 2 tahy agentů, v pozdější fázi hry můžete získat třetího. Načerpáte vodu u Fremenů, abyste si u nich zvýšili vliv a získali drahocennou tekutinu do zásoby, nebo půjdete těžit koření, abyste získali soláry? Koupíte si v dalším kole za soláry místo v radě, nebo raději vojáky? Zúčastníte se líté bitvy o lákavé výhry? A hlavní otázka zní: máte v ruce vhodné karty, abyste mohli své plány spokojeně uskutečnit?

Duna: Impérium je totiž založena na deckbuildingu (a neobsahuje žádné kostky!). Z počátku mají všichni hráči 10 totožných startovacích karet. Každá karta se skládá z názvu, ilustrace, ikon agenta, označujících do jakých míst umožňuje v tahu agenta umístit, a na spodní části má buď sílu v boji nebo bodovou částku (tzv. přízeň), která následně umožňuje nákup dalších karet (případně kombinaci obojího či jiné speciální schopnosti). Pokud např. chcete umístit agenta na pole Kosmické guildy, ale nemáte kartu s jejich symbolem, agenta tam umístit nemůžete a musíte si vymyslet jiný tah. Vyplatí se tak hned z kraje nakupovat za přízeň za nevyložené karty nové z vystavené nabídky. Původní deck vám totiž již brzy přestane k efektivní hře stačit. Karet je mnoho typů, a je dobré je vykupovat s jasným úmyslem. Chcete jet linii Fremenů, nebo raději Bene Gesserit? Nebo chcete spíše bojovat? Protože některé karty jsou tzv. cechovní a jsou propojené a pokud jich máte více, získáváte za ně následně bonusy.

Jako velké plus hry považuji i fakt, že se v ní nemusí bojovat. Všichni hráči mají od začátku vojenské jednotky, a bitvy se občas vyplatí, protože jsou v každém kole vyhodnocené a z Karet střetu padají skvělé odměny, občas i ve formě vítězných bodů. Nicméně pokud patříte k těm mírumilovnějším hráčům, bojovat nemusíte. Případně se nemusíte bitvy zúčastnit v každém kole.

Do hry dokonce můžete vnést i trochu toho chaosu pomocí Karet intrik. Ty můžete získávat z Karet boje nebo z polí Bene Gesserit a Imperátora. Obsahují různá tajemství, která vám mohou dát velkou přesilu v bitvě, získat více koření apod. Karty mají různé úrovně, některé můžete vyložit hned, jiné během bojů či na konci hry.

Díky málo tahům hra neskutečně rychle odsýpá. Jistě, pokud ji budete hrát s někým, kdo je schopný nad každým tahem půl hodiny přemýšlet (a každý deskoholik minimálně jednoho takového ve svém okolí zaručeně má), protáhne se, ale pokud ji budete hrát běžným způsobem, máte do dvou hodin dohráno.

Duna: Impérium končí ve chvíli, kdy má někdo 10 (či více) vítězných bodů či pokud jsou dobojované všechny Karty střetu. A pořadí se nakonec díky Kartám intrik může vždy ještě překvapivě zamíchat!

Videonávod

Celkové hodnocení

Myslím, že jste z mých slov již pochopili, že jsem ze hry naprosto nadšená. Ozkoušela jsem již mnoho deskovek, ale tahle naprosto předčila má očekávání. Její jednoduchost a přitom komplexnost, krásný vizuál a to, že nemá žádné nadbytečné komponenty, z ní skutečně dělají hru hodnou topu všech deskoherních příček. Krabice sice nepatří k těm na polici nejmenším, ale zajišťuje, že se do ní vše pohodlně vejde.

Duna: Impérium je vytvořena pro 1-4 hráče, a nabízí herní zážitek hodný světa Duny. A kdo ví, možná vás po zahrání si inspiruje k tomu, abyste si o Herbertově vesmíru zjistili co nejvíce, případně si tlustou, ale napínavou knihu přečetli.

Za věnování hry k recenzi děkujeme společnosti FYFT. Hry si můžete zakoupit níže 🙂

Duna: Impérium

98% Skóre

Zábavná, celkem rychlá, jednoduchá, a přesto komplexní hra, plná intrik, bojů, obchodů a taktických rozhodnutí. Vhodná i pro hráče Dunou nepolíbené!

PLUSY

  • Povedená grafika (dle filmového zpracování)
  • Jednoduchá pravidla
  • Boj je dobrovolný
  • Velmi dobře zapracované lore Duny
  • Dřevěné komponenty
  • Jednoduché, ale efektivní herní mechanismy

MÍNUSY

  • Kartičky postav by mohly být z pevnějšího papíru

Detail hodnocení

  • Zpracování 0%
  • Hratelnost 0%
  • Zábavnost 0%
  • Komponenty 0%
  • Znovuhratelnost 0%

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *