Filmy & seriály Recenze

Dobrá znamení 2: britští andělé a démoni

Britský humor je kapitola sama o sobě. Je suchý, často založený na chytrých urážkách a nepravděpodobných, až šílených situacích. Typickými příklady jsou Červený trpaslík, Haló haló, Black Books či IT Crowd. A pak jsou tu Dobrá znamení. Společný projekt dvou literárních velikánů, Neila Gaimana a bohužel již zesnulého Terryho Pratchetta, alias mistra absurdna.

Kniha vyšla v roce 1990 a dodnes se těší velké popularitě u čtenářů po celém světě. Parodické ztvárnění Armageddonu, kterému se snaží zabránit dva nasazení agenti Nebe a Pekla – anděl Azirafal a démon Crowley – v sobě má to nejlepší z obou autorů. Postavy jsou úzasně bláznivé, a vše doplňují zábavné poznámky pod čarou. Na své ztvárnění si ale Dobrá znamení musela počkat celých 29 let: a Terry Pratchett se toho již bohužel nedožil.

Pera se tak pro seriálové zpracování chopil sám Gaiman. A ukázalo se, že má opravdu zlaté ručičky: ještě více knihu vyladil, zejména její konec, vyplnil některé mezery a vyškrtal některé méně záživné části. A bum, na ČSFD má seriál krásných 82 %.

A teď tu máme pokračování, které už napsal Gaiman sám. Dokázal dostát očekáváním i bez Pratchettovy účasti?

Kolik andělů v místnosti je už moc?

U Azirafala, který si spokojeně žije ve svém knihkupectví, se objeví nahý archanděl Gabriel. Už to by na Zemi zvyklému andělu stačilo, aby se jeho mysl potácela na hranici hysterie. Když ale Gabriel promluví a Azirafalovi dojde, že ztratil paměť, a k tomu mluví o něčem, co velmi nepříjemně evokuje další možný konec světa, zpanikaří úplně. Začne „Jima“, jak mu nově kvůli utajení říká, schovávat a společně s Crowleym se snaží přijít na zub celé té záhadě. Ale Gabriel je velmi důležitá bytost, a tak se jej snaží stejnou měrou najít Nebe i Peklo. Co za tím vším je? Hrozí zase svatá válka? A podaří se dvěma „agentům“ dát dohromady dvě prodavačky z okolí?

Celá druhá série je opět protkaná dovětky Boha a prostřihy na historické události, které formovaly celý 6 000 let trvající vztah mezi Azirafalem a Crowleym. Dobrá znamení 2 rozvíjí jejich vztah a ukazují, že Crowley se lidem podobá více, než by bylo záhodno: velmi dobře vnímá rozdíl mezi skutečným zlem a dobrem. Výborně je to ukázáno na biblickém příběhu Joba a jeho dětí, ve kterém se Azirafal i Crowley spojí proti samotnému Všemohoucímu a jeho plánu.

Humor zde fuguje stejně dobře, jako v první sérii, ale je tu více momentů na zamyšlení a především konec je velmi emotivní a přímo se nabízí k natočení pokračování. Protože takhle to prostě nemůže skončit, že ne?

Ve dvou se to lépe táhne

Kromě Gaimanova humoru samozřejmě celý seriál táhnou David Tennant a Michael Sheen. Je na nich vidět, že jsou skvělí přátelé i mimo kamery, jejich dynamika je nenapodobitelná. Sheen je jako Azirafal úžasně nevinný cherubínek (ačkoliv v reálu je ho také dost, viz video níže). Ve druhé sérii čelí několika pokušením, přičemž to největší mu připravili Crowley a Metatron. Na Tennantovi je zase vidět, jak moc si Crowleyho užívá, a není vlastně divu, je to skvěle napsaná postava. Která je nově inspirovaná děním kolem sebe, a ukazuje i svou zranitelnou část…

Kromě nich musím vypíchnout Jona Hamma, který se vrátil jako archanděl Gabriel. Hamm si roli tentokrát vychutnal ještě více, než v první sérii, protože tentokrát hrál nebeského hlavouna se ztrátou paměti. Takže Gabriel všechno dělal poprvé: poprvé se zasmál, poprvé se oblékl… jeho dětský úžas byl báječný.

A když mluvím o Hammovi, tak musím zmínit i Shelley Conn, která v roli Beelzebuba nahradila Annu Maxwell Martin. Pán much tentokrát hraje v Dobrých znameních ještě významnější roli, než v první sérii, ale jakou, to si musíte zjistit sami.

A pak jsou tu Nina, Maggie, a Shax. Zatímco Shax, s tváří Mirandy Richardson, hraje velvyslankyni pekel, která se snaží najít Gabriela, potopit Crowleyho a vyšplhat se tak po hodnostním žebříčku Pekla výš, Nina (Nina Sosanya) a Maggie (Maggie Service) jsou dvě majitelky obchodů na stejné ulici, jako je Azirafalovo knihkupectví. Jejich romantická linka je zábavná, a vlastně jen díky ní jsme se mohli dočkat závěrečné scény. Všechny tři herečky si již v Dobrých znameních zahrály, všechny tři už byly v první sérii: dokážete si vzpomenout, které postavy tam hrály?

Bude třetí série?

Dobrá znamení 2 jsou o trošičku slabší, než první série, alespoň mi to tak přišlo: než se vyjeví opravdová zápletka, působí trošku jako nastavovaná kaše. Ale popravdě, záleží na tom? Azirafal a Crowley jsou tak skvělí, že bych snad dokázala koukat na šest hodin jen toho, jak sedí u stolu a popíjí čaj. Opravdu. Nicméně i tak se stále jedná o výjimečné dílo, které má srdce, výborný humor a vymazlené dialogy. Vřele doufám, že se dočkáme třetí série, ve které by Azirafal mohl být více na „temné straně síly“. Protože jak víme, Crowley má rád, když ho může zachraňovat.

A i kdyby třetí série nevyšla, nevěšme hlavy. Gaiman už dopředu slíbil, že pokud se to nenatočí, vydá to jako román!

Good Omens 2

88% Skóre

Pokračování příběhu anděla a démona, kteří jsou jiní, než se na první pohled zdají. Příběh o přátelství, trvajícím přes 6 000 let, za kterým se možná skrývá i něco víc. Připočtěte si chytrý, vřelý humor, a máte tu mistrovské dílo.

PLUSY

 • Dynamická herecká dvojka Sheen - Tennant
 • Břitký suchý humor
 • Scéna, při které zarytí fanoušci vykřikli nadšením

MÍNUSY

 • Půlku série si myslíte, že se opakuje zápletka série první

Detail hodnocení

 • Herecké výkony 0%
 • Scénář 0%
 • Vizuál 0%
 • Hudba 0%
 • Dialogy 0%

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

1 Comment

 • Gjarda Gdabada 30 listopadu, -0001

  Super 2 sérka.Na jeden zátah jsem jí dal 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *