Filmy & seriály Knihy Komiksy Literatura Publicistika

Čtenářův průvodce světem Stranger Things

K podzimní pohodě se akorát stačí zachumlat doma a pustit si Netflix. Jenže i ten může omrzet. Pokud jste na něm viděli už všechno, je velmi pravděpodobné, že vám ani neunikl fenomén Stranger Things. Navíc když nedávno měl i vlastní svátek. Už pátým rokem mu totiž patří šestý listopad. Jednoduše nazvaný „Stranger Things Day“ slaví trochu smutné výročí dne, kdy Will Byers zmizel z naší reality a tím nastartoval příběh celého seriálu. Jenže to zajisté víte. Scénář znáte nazpaměť, memy máte vypálené do mozku. Co teď?

Kdysi v dobách před Netflixem se podzimní pohoda řešila jinak. Třeba dobrou knihou. No a když je řeč o Stranger Things, máme pro vás dobrou zprávu. V naší kotlině totiž vyšla celá řada románů i komiksů z tohoto populárního sci-fi světa. Pojďme se na ně podívat. Možná někdo najde i pěkný dárek pro sebe, či svého blízkého na Vánoce.

Než začneme, třeba dodat, že i když jde o oficiální knihy a komiksy, kánonicky to trošku drhne. Mezi fanoušky koluje takový zdravý kompromis – pokud události knih neodporují seriálu, jsou kánon. Pokud se tam najdou nesrovnalosti, přednost má samozřejmě seriál. Takových míst ale není mnoho, stále tedy jde o pestré obohacení světa skrz jiné médium.

Romány

Románů týkajících se Stranger Things existuje zatím pět. Dobrá zpráva pro nás je to, že čtyři z toho vyšly v češtině. První se jmenuje Temný experiment a jde o prequel k celé sérii. Autorka Gwenda Bond zasadila děj do šedesátých let, takže čtenáře čeká krapet jiná atmosféra, přesto rozpoznatelná. O tom i vypovídá původní titul knihy Suspicious Minds, narážka na dílo jedinečného Elvise.

Další knihy rozvijí příběhy už známých postav. Temnota na kraji města tak vypráví, co všemi oblíbený Hopper dělal před událostmi seriálu. Knihu napsal Adam Christopher, od kterého u nás vyšli knihy podle herní série Dishonored. Jak Temnotu, tak Experiment u nás vydalo nakladatelství Fobos, které spadá pod Knihy Dobrovský.

Temný experiment je prequel z šedesátých let. Foto: Penguin Random House

První dvě knihy cílí na starší čtenáře, ty další dvě se řadí do žánru young adult. Proto řeší osudy postav, které jsou této věkové skupině nejblíže. Název Šilená Max čtenáři jasně říká, komu se bude kniha věnovat. Zprvu nováček, která se připojila „až“ ve druhé sérii se rychle dostala mezi nejoblíbenější postavy seriálu, není se čemu divit, že si vysloužila vlastní prequelovou knihu. Pro fanoušky této zrzky je kniha napsaná Brennou Yovanoff povinnost.

Podobně se dá mluvit i o čtvrté knize Rebelka Robin od Amy Rose Capetta. Třetí série Stranger Things patří k těm horším a nejeden divák po ni na seriál zanevřel. Přesto Robin patři k jejím světlým momentům a jelikož se zjevila právě až takhle pozdě v seriálu, větší prostor pro ni je jedině vítaný. Na motivy knihy vznikl i podcast Surviving Hawkins.

Oblíbená postava ze třetí série má svou knihu i podcast. Foto: Argo

Obě knihy vydalo nakladatelství Argo, můžete si je pořídit na jejich e-shopu. Na Rebelka Robin pro vás chystáme recenzi.

V červenci vyšla v zahraničí pátá kniha, která v tradici navazuje na knihy o Max a Robin. Tentokrát se jedná o sondu do myšlení Lucase. Lucas on the Line od Suyi Davies u nás snad vyjde, co nevidět.

Komiksy

Komiksy jsou komplikovanější, jak to občas bývá. Je jich opravdu velké množství. Pro děti, pro starší čtenáře… Dokonce i crossover s Dungeons and Dragons, který u nás ale zatím nevyšel. Zatím jsou v české verzi také čtyři. Spojuje je jednak Nakladatelství Crew, tak i scénáristka Jody Houser. Kreslíři a náměty se ale občas liší.

Druhá strana vypráví příběh… z druhé strany. Jde o Willův pohled na události první série. Sám o sobě komiks stát nemůže. Šestka je už mnohem originálnější jde v něm o osud testovacího subjektu 006. Bohužel zde dochází k problémům s kánonen. Po vydání komiksu se totiž v seriálu jedna šestka objeví, na rozdíl od komiksu jde ale o kluka.

Křest ohněm volně navazuje na šestku a podle recenzí jde o nejlépe přijatý díl. Po několika letech pokračuje v příběhu testovacích subjektů z přechozího dílu. Zde ale i končí, protože zatím poslední komiks Tábor mladých vědců se celý věnuje Dustinovi. Není tedy problém začít od posledního dílu.

Komiksy můžete sehnat třeba na e-shopu Crwe.

Je to fešák. Foto: Crew

Svět Stranger Things dávno není jen seriál a po vypnutí Netflixu není důvod vynořit se z něj. Četli jste některou z knih? Co na ně říkáte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *