Anime Knihy Literatura

Cook Anime – Kreslené jídlo převedené do reality

Cook Anime je nová kuchařka, která vám zpřístupní jídlo, které jste doteď vídali jen na svých obrazovkách. Kniha od Diany Aultové německo-americké autorky vám přináší několik desítek receptů, pocházejících převážně z Japonska. A tak jsem ke své sbírce receptů ze Zeměplochy a Azerothu přidala i jídlo, kterým se ládují postavy v různých anime. Jídla prostě nikdy není dost a fiktivních světů už teprve ne.

Zjistěte jak se živí postavy v anime

Musím přiznat, že anime příliš nesleduji. Zatím. Je to v plánu. Jakýs takýs přehled ohledně nich mám, ale nejvíc si tykám s Narutem. Nicméně proto, aby člověk tuhle kuchařku jak se patří ocenil, nepotřebuje být odborníkem přes anime. Oproti jiným kuchařkám zabývajícím se fiktivními světy, jako Kuchařka Stařenky Oggové či sbírka receptů z Azerothu, tyto recepty pocházejí z reálného světa. Takže i když vám neproudí anime v krvi, ale japonská kuchyně vám není cizí, objevíte tam známá jména. I když jste úplný nováček kniha s tím počítá a provede vás.

Recepty jsou rozděleny do několika sekcí: hlavní jídla, přílohy a bentó, street food, nápoje a dezerty. U každého názvu receptu máte rovnou i název anime, ze kterého konkrétní varianta uvedená v knize pochází. Následuje krátký odstaveček, jež vám popíše v jaké situaci či situacích se jídlo objevilo. Může se jednat o jedinečnou situaci či pravidelné jídlo daného hrdiny. Pak tu samozřejmě máme seznam ingrediencí nutných pro přípravu konkrétního receptu. Připravte se na záplavu přísad s neznámými názvy, které seženete pouze ve specializovaných obchodech. Ale nebojte Cook Anime vás na holičkách nenechá, na konci knihy totiž naleznete seznam obchodů a eshopů, kde seženete vše, co potřebujete. Připravte se však na to, že se zezačátku lehce plácnete přes kapsu. Ty nejdražší ingredience jsou bývají trvanlivé, takže je použijete více než jednou a tak se jejich nákup vyplatí i v dlouhodobém měřítku.

A uvařte si jejich oblíbené pokrmy

Když už máte vše nakoupeno a víte z jakého anime jídlo je, můžete začít vařit podle instrukcí. Ty jsou jasné a počítají s kuchaři začátečníky, takže budete vařit jedna radost. Pokud ale nejste ještě ve vaření příliš zběhlí, vybírejte radši nejdříve jednodušší recepty, protože i ty sestávají z několika fází. Jelikož jediné anime, které znám je Naruto, chtěla jsem vyzkoušet rámen, který má tak rád. Když jsem ale viděla složitost tohoto receptu, který zahrnoval dvoudenní vaření, musela jsem couvnout. A to nejsem zrovna kuchař začátečník… Přesto jsem si pro svůj první pokus s japonskou kuchyní vybrala něco jednoduššího, co se dá stihnout během jednoho dne. Připravte se ale na americké měrné jednotky, autorka totiž vyrůstala v USA. Používat budete hrnky neboli cups. A zatímco budete vařit, můžete si to zpestřit různými zajímavostmi. Ty autorka přidala ke každému receptu a to nejen z anime, ale i z japonské kultury obecně, ale vždy vážící se konkrétně k receptu. Kromě japonských receptů tam občas narazíte i na jídla z jiné země, většinou jsou to však špagety. Inu vypadá to, že i postavy z anime někdy propadnou italské kuchyni. A až budete nakupovat suroviny, asi zjistíte, že překlad je někdy až příliš doslovný. Například místo tofu značky Silk vás kniha nechá hledat hedvábné tofu. Ale stává se to jen občas, jinak je překlad dostatečně srozumitelný.

Vařit či nevařit?

Takže stojí za to si kuchařku pořídit? Jako u všeho to záleží především na vás. Pokud rádi vaříte a zkoušíte nové věci, je to dost možná kniha pro vás, i když nemáte žádné spojení s anime. To nejhorší, co se vám může stát je, že se dozvíte nějaké zajímavosti ze světa anime a japonské kultury. A nebo taky ne nikdo vás nenutí číst i ten zbytek, můžete k tomu klidně přistupovat jako k obyčejné kuchařce. Pro ty z vás, co na anime ujíždíte nebo vás prostě jen zajímá, má kniha přidanou hodnotu. Obzvlášť pokud jste někdy uvažovali o tom uvařit si něco, co jste viděli v oblíbeném seriálu, ale nevěděli jak. Cook Anime váš problém vyřešíte. Podle mě je kuchařka vhodná pro kohokoli, kdo rád vaří a má rád japonskou kuchyni. Spojení s anime je pak bonus navíc.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkujeme Zoner Press.

Verdikt

98% Skóre

Cook Anime je kuchařka, která přináší soubor receptů převážně japonské kuchyně, pocházejících z různých anime. A když vám anime třeba nic neříká i přesto stojí za to si kuchařku aspoň porhlédnout.

PLUSY

  • Známé recepty nejen z japonské kuchyně
  • Zajímavosti ze světa anime i z japonské kultury
  • Přehledné instrukce podle kterých zvládne vařit každý

MÍNUSY

  • Překlad občas pokulhává
  • Pro lidi nepolíbené anime může být kuchařka nezajímavá

Detail hodnocení

  • Obálka 0%
  • Srozumitelnost 0%
  • Ilustrace 0%
  • Překlad 0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *