Publicistika

Comic Con 2023: ještě větší a lepší!

V Praze se v prostorách O2 arény ve dnech 14. – 16. 4. 2023 konal již čtvrtý ročník oblíbeného českého festivalu Comic Con Prague. Všechny tři dny byly nabité programem, od besed s pozvanými hvězdami z herecké, literární či umělecké branže, po přednášky od fanoušků pro fanoušky. Con nabízel přehršel merche světoznámých značek, zakoupit se daly knihy, oblíbené Funko Pop! figurky, tematické oděvy, oblíbené Pokédomes a mnoho jiného. Zahrát jste si mohli deskové hry v deskoherně, nebo počítačové, arkádové a konzolové hry ve videoherně. Dveře se na Comic Conu skutečně nezastavily: poprvé v historii této akce byla sobota kompletně – i přes rozšířené prostory a tím i vyšší počet vstupenek – vyprodána!

Herecké hvězdy

S herci se letos pořadatelé skutečně vytáhli. Dorazil akční hrdina Danny Glover (Predátor 2, série Smrtonosná zbraň), který na své besedě vzpomínal na svou dlouhou hereckou kariéru, zejména se vracel k filmu Místa v srdci, ve kterém hrál po boku Sally Field. Mimo jiné se svěřil, že jeho dětství formovaly westerny.

Velmi očekávaným hostem byl Richard Dean Anderson, hrdinný nyní již generál O’Neill z Hvězdné brány. Jednu z besed měl s hereckým kolegou Corinem Nemcem (Jonas Quinn v Hvězdné bráně), druhou měl sám. Kromě toho, že byl celou dobu neskutečně vtipný, předvedl i souboj s plyšovým Goa’uldem. Velmi ochotně odpovídal na otázky publika a mimo jiné prozradil, že MacGyverovo křestní jméno Angus je odvozeno od jména starosty Vancouveru, které Anderson viděl v reklamě během hokejového utkání a vypálilo se mu do mozku. Také s nevolí přiznal, že na rozdíl od O’Neilla nemá rád rybaření. S moderátorkou zavzpomínal na epizodu MacGyvera, odehrávajíci se v Československu (Pro lásku a pro peníze, S02E22). Štáb mu také připravil pár ryze českých překvapení, jako např. přirovnání O’Neilla a Carterové k prezidentu Pavlovi a jeho ženě Evě, či dárek v podobě českého „švýcaráku“ Rybičky. Byl velmi udiven, jak stará je firma, která je vyrábí.

Další velkou hvězdou, která svolila s návštěvou naší malé zemičky, byl Ian Mcdiarmid, alias císař Palpatine ze Star Wars. Ten poznamenal, že Palpatine je podle něj ekolog (přeci jen, používá přírodní elektřinu) a milovník divadla, ale jinak je opravdu čistým zlem. Vyprávěl několik příhod z castingu a natáčení, ze kterých mi v hlavě utkvělo především to, že se Georgu Lucasovi líbil jeho nos. A také prozradil, co císař rád jí: prý Ewoky.

Z menších hvězd na hlavní stagi zazářilo zejména duo Richard Gibson a Kim Hartman z legendárního seriálu Haló haló. Ti nejen že hýřili humorem a neskutečnými příběhy ze zákulisí, které trhaly bránici, ale také potěšili srdce věrných fanoušků tím, že dorazili ve svých seriálových kostýmech, ve kterých se dokonce i fotili (včetně obrazu „Padlé Madonny s velkými balónkami“).

Dále dorazili i Raphael Luce a Elodie Grace Orkin (Stranger Things), Raphael Luce (Fantastická zvířata a kde je najít), Matt Ryan (Constantine), Graham McTavish (Červený Trpaslík, Rod Draka) a Christina Chong (Star Trek: Podivné nové světy). Z české scény se na Comic Conu Prague představili Josef Dvořák (Návštěvníci, Maxipes Fík, Hospoda…) a Lukáš Pavlásek (Na stojáka).

Cosplay

Všechny tři dny na Comic Con Prague samozřejmě patřily i cosplayi, resp. cosplayerům. Rok od roku je možné na chodbách O2 Universa vidět více a více propracovaných, nápaditých cosplayů. Začínají se množit i velké cosplay skupiny, jako je např. se Star Wars cosplayi 501. legie, Pánu prstenů věnovaný Lotrverse či skupina cosplay fanoušků ze světa Harryho Pottera. Potkat jste ale mohli i komiksové a herní cosplaye.

Vrcholem je pro cosplayery sobotní kostýmová soutěž Pragocosplay, kterou letos vyhrála s kostýmem Christiny Daae Adnil Cosplay, na druhém místě se s Winifred Sanderson umístil Malexan Cosplay a na třetím místě byla s Pramanix Tori cosplay. Cenu diváků získal jako Mysterio Xotmulal, ceny porotců získali Kleopatra Arisu, Vi Zuu a Caitlyn Kiramman Hina Hime.

Na viděnou v příštím roce!

Letošní rok nasadil vysokou laťku, jak herci, tak doprovodným programem, a tak jsem jen zvědavá, co přinese další ročník. V příštím roce totiž budeme slavit pětileté jubileum, a tak je již nyní jisté, že si na nás pořadatelé nachystají něco, co nám vyrazí dech. A já jen dodám: už aby to tu zase bylo, již teď se mi po Comic Con Prague stýská!

Fotogalerie

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *