Filmy & seriály

Barbarian nese ambice trochu lepšího hororu

Již 9. září osvítí plátna kin ve spojených státech horor Barbarian. Ten vzniká díky spolupráci 20th Century Studios a New Regency. Příběh napsal a režíroval Zach Cregger. Ku pomoci mu jistě byli i producenti Kruhu, filmu To a Nenávisti. Samo sebou, že to tedy nemůžou být nějací amatéři, zvláště pak, když se hlavní role zhostil samotný představitel Pennywise, Bill Skarsgård a Georgina Campbell, kterou můžeme znát například ze snímku Král Artuš: Legenda o meči. Ve vedlejších rolích hrají Michael Schaefer, Roy Lee, Justin Long, Richard Brake a další.

Přehršel hororů, co se na nás každoročně vyvalí snad ze všech stran v nejednom potenciálním divákovi vzbouzí i u kvalitnějších snímků obavy, zda ten či onen snímek vůbec stojí za jeho čas. Místy se však, ta jako všude, objeví i něco, co za tu hodinku či dvě stojí. Pak je tu Barbarian, který dle trailerů evokuje stejné myšlenky též, jen s tím rozdílem, že se divák ocitne na křižovatce mezi možností, že se o nic světoborného nejedná a pak tou druhou – že by to snad mohlo polichotit každé duši, o se čas od času ráda zabojí.

Mnoho dobrých důvodů, proč nespat v cizím domě

Hororový snímek Barbarian nám dává hned několik odpovědí na otázku, proč není dobrý nápad přespávat v domě úplně cizího člověka – zvláště pak, když jde o podivína Keitha (Bill Skarsgård). Tess (Georgina Campbell) je mladá nadějná žena, která přijela do Detroitu na pracovní pohovor. Aby měla ale kde přespat, zvolila si pronajmutí domku na předměstí. 476 Barbary. Narazí však na problém, když už v domě kdosi bydlí, navzdory faktu, že tam měla být sama. Přívětivý cizinec jí však nabídne nocleh v pokoji, aby netrčela venku na dešti. Jak ochotné. Další zvrat nastane v momentě, kdy se Tess uprostřed noci vzbudí, aby spatřila dosud zavřené dveře místnosti v naprosto opačné pozici a kroky, co od zmíněného místa míří pěkně rychle pryč. Do toho Keith zmizí a hlavní hrdinka ke všemu objeví sklep s tajnými dveřmi, jimiž lze pohnout pouze za pomocí lana ve zdi. Normální člověk by se v této situaci otočil na patě a zavolal policii nebo tak něco, ale Tess ne. Ta je samozřejmě otevře a zjistí, že se v černočerné tmě nachází další schody a taky změť systému chodeb. Odtud uslyší hlas svého hostitele, kterak volá o pomoc. Po překonání oprávněného strachu ze zjevně číhající smrtelné hrozby v podobě tajemna se tato mladá slečna vydá vstříc neznámu, co v napětí svírá žaludek. Keitha muselo něco pekelně vyděsit, když se opět vynoří do záře svítilny telefonu, co Tess nese v ruce – a později objeví i další lidi, kteří se zjevně museli stát oběťmi nějakého naprosto šíleného experimentu, jak pak zjistí na pásce.

Dostupný trailer ukazuje mnoho profláklých filmových klišé – třeba noční stalking u dveří jejího pokoje a sklep, odkud proudí veškeré zlo. Na druhou stranu ale částečně tyto stereotypy boří například v moment, kdy Tess otevře ony záhadné dveře. Na rozdíl od Koralíny se ale nevrhne s úsměvem vstříc neznámému dobrodružství, ale jakmile uvidí děsivou prázdnotu a tmu, zprvu si řekne, že na do tohoto ji teda nikdo nedonutí. Ukázky zároveň postupně gradují a myšlenka na to, co se asi stane pak, se postupně mění ve zvláštní rozpoložení mysli: chci to vědět, ale taky nechci! Předpoklad, že se bude jednat o další „béčkový“ horor se tak pomalu ale jistě rozpouští. Doprovázeno kvalitně vyhlížejícími hereckými výkony, správně načasovanými zvukovými efekty a zkušeným štábem, co toto kinematografické odvětví znají stejně dobře jako své boty, propůjčuje jistou naději, že se v každoroční dávce filmů, jejichž zhlédnutí bychom nejraději vrátili zpět, najde přeci jen nějaký ten klenot.


Barbarian | Official Trailer
Jsem umělecká duše, co se tak nějak snaží najít svoje místo na světě, stejně jako mnozí ostatní. Ráda však zkoumám cokoliv nového, zvláště pak, co se her, filmů a seriálů týče. Občas se zaseknu i nad nějakou tou knihou, ale spíš to jsem já, kdo se pokouší sepsat něco k světu a pak to v melancholii, že to bude naprostý propadák, uvrhne v zapomnění. Mimo jiné i ráda maluju a kreslím, nově i v digitální verzi, a jednou bych se tomu chtěla profesionálně věnovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *