Je nesporným faktem, že Marvelovkám dochází dech. Daří se jim udržet kvalitu v seriálech (WandaVision, Loki i Moonknight jsou výborné), ale co se týče filmů, jde to s nimi od desíti k pěti. Snaha o větší, více spektakulární a více CGI světy a bitvy se míjí účinkem. Obzvlášť u tak titěrného hrdiny, jakým je zrovna Ant-Man.
Rodinné hodnoty
Přitom jednička fungovala skvěle a dodnes patří k mým nejoblíbenějším filmům z MCU série. Uvěřitelný záporák, sympaťák Ant-Man s tváří Paula Rudda, souboj na dětském vláčku a upovídaný Luis: to byly přesně ty ingredience, které povznesly u nás méně známého hrdinu do Avengerských výšin. Pokračování Ant-Man a Wasp navázalo v podobném duchu a i tato výprava za záchranou ztracené maminky pobavila. Oba filmy jsou na ČSFD v červených číslech, oba mají kolem 74 %. Ant-Man a Wasp: Quantumania si v hodnocení vede o dost hůř: v tuto chvíli má v této databázi 60 % a vzhledem k tomu, že návštěvnost v kinech výrazně klesá, se nedá zlepšení hodnocení očekávat.
Ant-Man a Wasp: Quantumania se opět pokusil vsadit na rodinné hodnoty, ale tentokrát to nějak nefungovalo. Přitom začátek i konec filmu, vyplněný monologem Scotta Langa, filmu neskutečně sedl a dokonce dokázal vyplnit mezeru po Luisovi. Scott napsal knihu, pověsil hrdinství na hřebík a snaží se věnovat své dceři Cassie (Kathryn Newton) a přítelkyni Hope (Evangeline Lilly). Ty před ním ale mají tajemství: zkoumají společně s Hankem Pymem (Michael Douglas) Quantum Realm. To vyděsí nejen Scotta, ale i Hopinu matku Janet (Michelle Pfeiffer). Je ale už pozdě. Signál byl do miniaturního vesmíru vyslán, všichni jsou do něj nedobrovolně přeneseni a Kang už tam na ně čeká…
Příšerky kam se podíváš
Quantum Realm skrývá spoustu roztodivných postaviček. Celý přitom trochu působí jako mix Star Wars (v jedné scéně jsem čekala, že se na plátně objeví Tuskeni) a Divnosvěta. Zde musím smeknout klobouk před herci: museli celou dobu hrát před zeleným pozadím, aniž by tušili, co kolem nich všechno bude. Svět je to ovšem povedený, zajímavý, a docela by se mi o něm líbil dokument s doprovodným komentářem Davida Attenborougha. Zejména bych si ráda poslechla o různých využítích červeného slizu!
Tyto nové postavy se tam ale moc neohřejí, a to bohužel platí i pro postavu očekávaného Billa Murrayho. Ten se objeví jako Lord Krylar, koketující s Janet, ale na scéně se dlouho nezdrží.
Mezi příšerky musím chtě nechtě zařadit i M.O.D.O.K.a. Hraje ho Corey Stoll a nejde z něj vůbec strach: působí směšně, a sice to bylo asi záměrem, ale kdyby mu ponechali alespoň masku přes obličej, působil by o něco hrozivěji. Jeho pojetí mi trochu připomnělo Mandarina ve třetím Iron Manovi…
Boje jsou v Ant-Man a Wasp: Quantumania celkem nepřehledné, a až na pár momentů („mám díru!“, mravenci) zapomenutelné. Podařila se ale scéna s pravděpodobnostmi: trochu mi připomněla World War Z. Oceňuji, že do ní zařadili i Scotta pracujícího ve zmrzlinárně, to mě opravdu pobavilo.
Mravenčí tým se rozrůstá
Tohle se dalo předem tušit, už vlastně od chvíle, kdy bylo oznámeno, že Cassie Langovou bude v Ant-Man a Wasp: Quantumania hrát jiná herečka než v předchozích snímcích. Kathryn Newton nahradila Emmu Fuhrmann, a to především kvůli věku a zkušenostem. Marvel má s Cassie do budoucna plány, a tak Emma musela z kola ven. Kathryn zmenšovací/zvětšovací oblek sluší, jen mi nepřišlo, že si s Paulem sedí tak, jako si s ním seděla Emma (a před ní malá Abby Ryder Fortson). Na její obranu, Cassie neměla se svým otcem doposud tolik scén…
Paul Rudd je skvělý jako vždy, i když zde působí již trochu starší a unavenější (což i samozřejmě je). Evangeline Lilly dostala neslušivý sestřih, ale své roli dělá čest a ždíme z ní, co jí scénář dovolí. Nejlepší z obsazení klaďasů jsou ale Michael Douglas a Michelle Pfeiffer. Janet je po přesunu do Quantum Realm ostrá jak břitva a Hank jí skvěle sekunduje. Jeho pilotování podivného letounu je kapitolou samo o sobě. Jediný problém, který jsem s Janet měla je ten, že o všem mlčela. Neměla jsem pocit, že k tomu byl důvod a věděla přece, že je Hank Quantum Realmem posedlý… to si myslela, že s jeho zkoumáním po jejím návratu přestane?
A pak je tu Jonathan Majors alias Kang Dobyvatel, jeden z nejsilnějších Marvelovských padouchů, se kterým jsme se mohli setkat už v Lokim, respektive s jednou z jeho variant. Kang je tu oslabený… protože jak jinak by s ním mohl Ant-Man bojovat, aniž by byl okamžitě poražen, že. V komiksech zatápí Fantastické čtyřce a Avengers, a to je přece jen trochu jiná liga. Kang tu ale nepůsobí moc nebezpečně, chvílemi mi ho popravdě bylo až líto. Zda je to scénářem nebo Majorsovým hereckým výkonem je otázkou. Jeho motivace je navíc z určitého pohledu vcelku pochopitelná, tak ještě uvidíme, jestli se v budoucnu nedostaví efekt Thanos aka „na tom jeho názoru možná přece jenom něco bude…“
Pátá fáze začíná
Je tento film úplná katastrofa, jak zní z některých úst? Za mě není. Poslední Dr. Strange nebo Thor: Love and Thunder mi přišly mnohem, mnohem, a řeknu to ještě jednou, mnohem horší. Bohužel ale nedosahuje úrovně starších Marvel filmů a i neustále klesající tržby svědčí o tom, že je svět již přesycen komiksovými filmy a že by je Disney měl přestat chrlit jeden za druhým. Měli by se vrátit zpět k nižší frekvenci jednoho filmu ročně: alespoň bychom se my diváci a milovníci MCU měli více na co těšit. Toho se ale jen tak nedočkáme, už jen proto, že tenhle Ant-Man odstartoval pátou fázi MCU a šestá už je dopředu naplánovaná…
Ant-Man a Wasp: Quantumania si zaslouží pozornost už jen kvůli nápadité animaci a vtipnému vnitřnímu monologu Scotta Langa. Kvůli mravencům, kvůli skvělým hercům, kvůli živým létajícím domům. Jen kdyby měl trochu lépe napsaný scénář…
P. S.: Kniha, kterou Scott Lang napsal, se dá opravdu předobjednat na Amazonu, vyjde 5. září 2023. Za tenhle detail má Marvel rozhodně plusové body, protože jsem si v kině říkala, že bych si ji vážně chtěla přečíst! 🙂
Ant-Man a Wasp: Quantumania
Kterak se hmyzí hrdinové do minisvěta dostali, všechno tam viděli a pár zadků nakopali. Jen by to nemuselo být tak počítačové, záporák by nemusel být tak oslabený a scénář by mohl být lepší...
PLUSY
- Postava Ant-Mana je stále zábavná
- Janet a Hank to v Quantum Realm rozjíždí
- Zajímavý svět a postavy v něm
- Scottova kniha se dá opravdu koupit
MÍNUSY
- Nevhodně zvolený záporák
- Přehršel CGI
- Místy nepřehledné bojové scény
- Chování postav občas nesmyslné