Filmy & seriály

ANIFILM 2022 začne již 10. května!

ANIFILM začíná již za týden. Kromě bohatého filmového programu nabídne i tradiční mezinárodní soutěž počítačových her a Industry Program

Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM začne v Liberci promítat své filmy už za týden a nyní na svém webu www.anifilm.cz již zveřejnil svůj denní program, který je možné procházet ZDE. Vedle programu mezinárodních i národních soutěží nejnovějších animovaných filmů, virtuální reality a počítačových her se festivaloví návštěvníci můžou těšit i na široký nesoutěžní filmový program a další doprovodné akce, jako jsou výstavy, koncerty, prezentace, přednášky, workshopy, dílny animace a odborný industry program.

Stejně jako každý rok, i letos Anifilm pořádá mezinárodní soutěž počítačových her se zaměřením na indie produkci. Z přihlášených her vybírá nominované trojice renomovaných herních odborníků – herní designér a producent Jakub Dvorský ze světoznámého studia Amanita Design, herní novinář Pavel Dobrovský z LEVELu a Retro Nation CZ a nakonec lektor herního vývoje Martin Vaňo, zakladatel gamedevhub. Vítěze bude vybírat porota, složená ze tří herních vývojářek. Za Českou republiku to bude Eva Nečasová ze studia Charles Games, dále pak Céline Veltman, nizozemská výtvarnice, která pracovala na hře Hidden Folks, oceněné na Anifilmu 2017 a konečně Claudia Molinari z italského studia We Are Muesli, která je zároveň kurátorkou indie herního festivalu IndieCade Europe. 

Do soutěže je nominováno celkem 15 titulů, mezi jinými ručně vyrobená a nádherně nasvícená papírová adventura Papetura Tadeusze Skutnika, nebo adventura Sable, ve které se nebojuje, ale o to více se na kluzáku zkoumá neznámá pouštní planeta která vypadá jakoby ji navrhoval sám Moebius. Všechny hry si budete moci zahrát v naší Game zóně, kde také budete mít možnost potkat se s českými tvůrci her, jako jsou například Warhorse Studios nebo s řadou malých studentských a nezávislých týmů.
Dále se můžete těšit na hromadu přednášek, za všechny můžeme jmenovat například autorské hraní, kde herní vývojář hraje vlastní hru na plátně v kině. Letos jsme oslovili Jardu Plachého z Amanity, který bude hrát svou hororovou psychedelickou hru Happy Game a Arnaduda de Bock ze studia NERIAL, autora hry o švindlování v kartách v sedmnáctém století: Card Shark. Kromě toho se dozvíte i něco o tom, že herní grafika musí být nejen krásná, ale i funkční od vývojáře Kuby Špiříka z Ashborne Games nebo přednášku o humoru ve hrách os renomovaného herního teoretika a lektora herního designu FAMU Jaroslava Švlecha.  

Industry Program Industry program nabídne prezentace a přednášky většiny festivalových porotců. Se zaměřením na vývoj počítačových her to bude Eva Nečasová. Z vlastních zkušeností bude čerpat také Claudia Molinari, která vysvětlí důležitost paměti a vliv identity na proces vizuálního designu. A blahodárnému účinku zdánlivě proplýtvaného času pro tvůrčí proces se bude věnovat Céline Veltman. V sekci Work in Progress se představí tři připravované celovečerní animované filmy – Život k sežrání české režisérky Kristiny Dufkové, Websterovi ve filmu slovenské režisérky Kataríny Kerekesové a film Haňťa mexického režiséra Emilia Ramose, který vychází ze života Bohumila Hrabala a jeho knihy Příliš hlučná samota. Zábavou a humorem se bude zabývat kanadský autor Jamie Weinman ve své přednášce o perfektně načasovaném násilí v slavných Looney Tunes studia Warner Bros. Herní badatel Jaroslav Švelch z Univerzity Karlovy v Praze představí nedávno vydanou publikaci Video Games and Comedy. V tradičním Indie Menu představí zakladatel studia Amanita Design Jakub Dvorský to nejlepší, co v uplynulém roce vzniklo na scéně nezávislých počítačových her. Pátek 13. května bude vyhrazen Creatoola Animarketu, největší lokální oborové networkingové akci, kterou ANIFILM spolupořádá s platformou Creatoola a Asociací animovaného filmu (ASAF).

administrator
Vášnivý fanoušek všeho fantasy a sci-fi, geek, čtenář, otaku, gamer... prostě tak trošku od všeho něco.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *