Hry

Albi Update představuje hry Jan Žižka: Medieval a Expedice

Albi v nepravidelných intervalech publikuje videa nazvaná Albi Update, aby tak svým fanouškům představilo nové hry, předplatné nebo třeba ukázalo, jak se deskovka hraje. Tentokrát se díky tomu můžeme podrobněji podívat na hry Jan Žižka a Expedice.

Jan Žižka: Medieval

Jan Žižka je desková hra na motivy historického filmu Petra Jákla, pro jednoho až čtyři hráče od deseti let, na zhruba 60 minut. O hře mluvili již na Albi Game Day 2022 její tvůrci Jindřich Pavlásek a Petr Vojtěch z Time Slug Studia. Příběh je zasazený do jižních Čech za doby Václava IV. a Zikmunda. Každý hráč si zvolí kapitána z filmu a k němu může postupně přidat maximálně až čtyři další členy družiny. Lze je i měnit za lepší a optimalizovat tak svou skupinu.

Ti mu přinášejí více kostek nebo možnost přehodit špatné výsledky. Kostky jsou alfou a omegou celého zážitku. Najdeme na nich symbol meče (útok), štítu (obrana), komiksovou bublinu (mluvení) a čtyřlístek (štěstí). Po mapě se budete pohybovat svou plastovou figurkou od jednoho žetonu k druhém. Ty představují vždy nějakou událost (například turnaj, útok na tábor lapků, lov zvěře atd.) První řádek je povinný na splnění. Jsou tam symboly, které je potřeba na kostkách naházet a odměna za splnění. V průběhu partie jich budete schopni splnit více a dostat tak i více bonusů.

Na kartě kapitána nalezneme stupnici morálky. Pokud se značka štítu pohybuje v středních hodnotách, nic se neděje. Pokud však doputuje na maximální hodnotu nebo naopak minimální, může se stát, že někteří členové družinu opustí nebo se k vám ani nepřidají. Je tedy potřeba sledovat jakou morálku vaši družiníci vyznávají. A zaměřovat se právě na dobrou nebo špatnou morálku a získávat za to více bodů. Je dobré se i zaměřit na přízeň jednomu z panovníků, protože získáte bonusovou kostku a možnost dalších vítězných bodů. Žižku si také můžete zahrát sólo. Postavíte se vůdci jménem Torak, kterého budou řídit karty automy. Hra má být jednoduchá a velmi přístupná. Titul vychází 29. září 2023.

Expedice

Expedice je karetní hra ze světa Scythe pro jednoho až pět hráčů, kterou odehrajete v rozmezí 60 až 90 minut. Děj je zasazený do roku 1920, kdy se na Sibiř zřítí asteroid a začne se všude rozlézat odporná Zhouba. Stáváte se právě tou expedicí, která se vydala na místo, aby tam objevila artefakty a poklady. Hraní je postavené na engine-buildingu i deck-buildingu a práci s kartami. Karty jsou základní, to znamená hlavní postava a společník ze šesti hratelných frakcí. Jinak jsou to ještě předměty, meteority a úkoly. Karty budete získávat z nabídky.

Hráč může vykonat akce pohyb, hraní sběr a nebo zvolit odpočinek. Stejně jako u původního Scythe musíte zvolit jinou akci než v předchozím kole. Z karet dostáváte přínos zobrazený v levém horním rohu. Případně můžete použít figurku dělníka a aktivovat efekt v dolním rohu. Sběr vám umožní vyhodnotit symbol na políčku herního plánu (získáte kartu, dělníka nebo vylepšíte vybavení).

Odpočinek zase vrátí hráči do ruky karty i dělníky a příště může vyhodnotit všechny tři akce. O dělníky už nemůžete přijít. Po druhé partii a osvojení pravidel už umí být hraní pěkně svižné. Ani tady nebudete ochuzeni o plastové figurky obrovských mechů. Konec nastane když se někomu podaří splnit čtyři úkoly a vyhraje pokud bude mít nejvíc bodů respektive peněz. Jde o rychlejší a možná náhodnější titul než byla původní hra. Hra vychází 12. září 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *