Publicistika

Albi Game Day 2023 představil Karak 2

I letos se v Praze, i když tentokrát v odlišných prostorách, konal Albi Game Day 2023. Albi tentokrát zvolilo vzdušné prostory kongresového centra WPP u Vltavské stanice metra, a rozhodně šlo o krok správným směrem.

Celá akce trvala dva dny, konala se v sobotu a v neděli. Vstupné bylo tradičně zdarma, a program byl nabitý k prasknutí: pro příchozí byly přichystané turnaje, výprodeje, volné deskohraní a další aktivity. Největším lákadlem bylo představení pokračování úspěšné deskové hry Karak 2.

Karak 2 a další novinky

Nebyl by to Albi Game Day jak jsme zvyklí, kdyby během něj nebyly představeny deskoherní novinky. Největší rozruch byl samozřejmě kolem již zmíněného Karaku 2, jehož první díl patří k nejoblíbenějším českým deskovým hrám. V hale u vstupu jste mohli narazit na sochu vědmy Taiy, se kterou se každý mohl vyfotit, pro děti – a nadšené dospělé – byl v druhém patře umístěn tematický fotokoutek s cosplayerkami Karaku, s Cosplay Hadr jako bojovou princeznou Elspeth a s Petrou Allerlei Cosplay jako s lovkyní Kirimou.

Na samotném křtu Karaku 2 nechyběli Petr Mikša a Roman Hladík, jeho autoři. S oběma se dalo během soboty popovídat, a nejnadšenější hráči si od nich nechali své nové hry, které se na akci prodávaly v předprodeji, rovnou i podepsat. V hlavní herně byly vyhrazeny dva stoly, na kterých si účastníci mohli nový Karak vyzkoušet: nutno říci, že bylo velmi obtížné s k nim dostat, protože byl o zahrání si Karaku 2 ohromný zájem. Z ohlasů hráčů to vypadá, že se i o něco náročnější pokračování, ve kterém se již vyskytují i suroviny, povedlo. Již brzy vám i my přineseme recenzi.

Z úplných novinek, které se zatím daly jen okouknout, byly vystaveny Dragon Eclipse a S.T.A.L.K.E.R.: The Board Game. Dragon Eclipse bude hra pro jednoho až dva hráče, ve které si budete moci ochočit tzv. Mystlingy, trénovat je, budovat si balíčky karet a bojovat s Mystlingy v arénách. Hra má obsahovat na 12 kampaní, které mají hráčům přiblížit svět Eclipse. Má úchvatnou grafiku a nádherné figurky, nad kterými zaplesalo srdce nejednoho deskovkáře. S.T.A.L.K.E.R.: The Board Game bude pro 1-4 hráče a půjde o survival hru, odehrávající se v alternativní realitě v Černobylu. Můžeme se těšit na různé scénáře i volnou hru, mutanty, kyselé deště a mnoho dalšího!

Soutěže, turnaje a aktivity

Protože některé strategie zaberou opravdu hodně času, umožňuje Albi každý rok registraci na tyto tituly dopředu. Mají vyčleněné speciální místo a hráči si v nich tyto tituly mohou, za pomoci a vysvětlení pravidel od Albi staffu, dostatečně vychutnat. Letos mezi tyto hry patřily např. ISS Vanguard, Voidfall a Legie.

Pro soutěžechtivé hráče si Albi připravilo i několik turnajů o hodnotné ceny. Soutěžilo se ve hraní Catanu, Unmatched a Sabotéra či minisérie Taco, kočka. Tyto byly volně otevřené a zapsat se do nich mohl – do naplnění kapacit – každý, kdo na akci dorazil.

Pro ty nejmenší byl na Albi Game Day Kvídův koutek – Kvído je chytrá chobotnička, která je maskotem vzdělávacích interaktivních her od Albi. Kromě tohoto koutku byly po areálu rozmístěny balonky s úkoly v rámci bojovky Kouzelné čtení, které děti musely splnit, aby si na konci vysloužily odměny, mimo jiné i plyšového Kvída. Pro větší děti byla ve velké herně umístěna Albi laboratoř, ve které si pod dozorem zkušených „vědátorů“ mohly vyrobit svítícího hopsíka, děsivé oči, pískovaný obrázek nebo si mohly vykopat starodávnou relikvii ze sádrových kvádrů.

A za rok se uvidíme zase!

Albi Game Day se neustále zlepšuje a je neskutečné vidět, jak se z malé akcičky stává akce velká. Albi ji dokonce každoročně zpřístupňuje i pomocí živých streamů, letos pod dohledem zkušených moderátorů Davida Rozsívala a Petra Čáslavy. Na streamu se kromě rozhovorů s autory her vysílají i „let’s play“ dýchánky, při kterých můžete sledovat samotný průběh konkrétních her, letos to byly např. Jan Žižka, Karak 2, Čarodění či iQLANDIA. Videa jsou následně ponechána k dispozici na Youtube, aby se na ně mohl kdokoliv, kdo bude mít zájem podívat: naleznete je přímo na konci tohoto článku.

Suma sumárum, Albi Game Day je neuvěřitelně pohodová, přátelská akce, kterou můžeme vřele doporučit. Pokud vašemu hledáčku stále uniká, vězte, že příští ročník si rozhodně nesmíte nechat ujít!

Záznam z Albi Game Day 2023 – den první
Záznam z Albi Game Day 2023 – den druhý

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *