Publicistika

Advík 2022 je za námi

Ve dnech 4. – 7. srpna 2022 se v Modré škole, pod záštitou Velvyslanectví Japonska v Praze, konal již tradiční festival japonské kultury Advík. Ačkoliv je to akce zaměřená především na otaku, zalíbení si v ní našli i lidé japonskou kulturou nepolíbení. Prostory školy i v tomto roce hostily přednášky, různá vystoupení, soutěže, herny a obchody.

Matsuri

V prostorech Matsuri, tedy ve venkovní části školy, mohli návštěvníci ochutnat pokrmy a pamlsky z Asie. Kromě výtečné zmrzliny se daly zakoupit různé sladkosti, jako je čerstvé Mochi či Taiyaki, pro největší hladovce stánkaři připravovali čerstvý zelný pokrm Okonomiyaki. Na stagi vystupovali pro pobavení návštěvníků různí umělci, ať již brněnské divadlo Kjógen s jejich hrami či třeba Vlastislav Matoušek, hrající na bambusovou flétnu shakuhachi. Na travnatém prostoru probíhaly napínavé souboje samurajů z Hakuzan dojo, kteří mimo jiné předváděli i seky do rýžových rohoží a vedli workshop technik a volného boje s mečem. Skupina Ryukyukoku Matsuri Daiko předvedla ukázku kreativní eisá (tradiční Okinawský tanec s bubny) a Martina Slabá ukázala zvídavým přihlížejícím své Tai-Chi dovednosti. Ve stáncích se dala zakoupit a vyzkoušet i tradiční tušová malba a masáže. Matsuri kromě toho poskytlo stinné útočiště i těm, kteří si chtěli jen odpočinou od davů, proudících ve škole a od sluníčka, které okostýmovaným návštěvníkům Advíku pořádně zatápělo.

Obchody, soutěže a hry

Vnitřní prostory skrývaly nabitý program. Ve třídách probíhaly o všechny čtyři dny různé přednášky nadšenců, od anime a mangy po videohry, sci-fi, komiksy, mytologii a psychologii. Každý večer nechyběla ani různá lechtivá témata pro odvážné; v sobotu se pro tancechtivé konal ples Advíku. Chodby byly plné stánků s anime postavičkami, tričky, podtácky a různým japonským merchem. Nechyběl ani výběr zručných umělců, u kterých se daly zakoupit ručně vyráběné šperky či kresby, plakáty, samolepky a různé další artworky. Na chodbě a v jedné z tříd se nacházely stolky pro cosplayery, kteří prodávali své fotografie, rozdávali podpisy a fotili se s fanoušky. Videoherní nadšenci mohli zakotvit v místnosti Lancraftu s počítačovými hrami, kde mimo jiné probíhal i turnaj Flatout.

Flatout ale nebyl jedinou soutěží, kterou Advík nabízel. Po celý con se konala Chibi soutěž, kdy se místo Pokémonů pomocí QR kódů sbíraly chibi postavičky, zákeřně rozmístěné po celém areálu. Své dovednosti a schopnosti mohli zájemci vyjevit v Cosplay soutěži, NX Factoru a v tradiční Miss Advík. Soutěže jsou velmi atraktivní a vždy lákají velké množství diváků: na cosplay soutěž se stála taková fronta, že jsem se na ni bohužel ani nedostala.

Vydařený ročník

Advík zraje jako víno: každým rokem je lepší a lepší a organizátoři se snaží vychytávat mouchy, které se občas objeví. Letos byla trošku škoda, že cosplayerské stánky byly schované ve třídě mimo hlavní tah, takže bylo těžší je nalézt. A to i vzhledem k tomu, jak populární koníček to začíná být: člověku z různých kostýmů, které se na festivalu objevily, až přecházely oči (sami posuďte níže v galerii). Ale oceňuji dobrý přístup k jídlu a vodě, vzhledem k extrémně horkému počasí, které letos panovalo, to opravdu dost pomohlo akci ve zdraví přežít. I výběr prodejců a stánků s umělci byl letos mnohem bohatší než loni a člověk se musel hodně držet, aby tam nenechal půlku výplaty (koukám hlavně na vás, Pokédomes!). I samotné přednášky byly letos velmi kvalitní a pestré, snad každý si v nich musel nějakou, která by jej zaujala, vybrat.

Festival japonské kultury Advík se tedy podařil a hodnotím jej všehovšudy kladně, ale musím poznamenat, že vzhledem k tomu, jak velký už je „Předvík“, tedy posedávání účastníků (a leckdy neúčastníků) v okolí Modré školy, by možná stálo za to přemýšlet nad nějakými většími prostory. Tato skvělá akce by si to rozhodně zasloužila.

Fotogalerie z Advíku 2022

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

2 Comments

  • Anonym 30 listopadu, -0001

    Byl tam i automat na použité kalhotky?

  • Jakub 6 září, 2022

    Díky za fotku. Zlejda Stan 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *