Hry

A jak že se hraje Space Punks

Minulý víkend jsem se rozhodl pustit do open bety Space Punks. Jelikož jsem byl na tuto novinku od polských Flying Wlid Hogs, stojících například za restartovanou sérií Shadow Warrior, hodně zvědavý, neodolal jsem, stáhl a věnoval se pár hodinám hraní. A jak si tato chystaná novinka vede a jak se hraje? Na to se hned podíváme. Předem upozorňuji, že se nebudu zmiňovat o příběhu a ne, není to kvůli tomu, že jsem ho absolutně ignoroval. XD

První dojem

Ihned po spuštění na mě dýchl Fortnite. Ten „kreslený“ styl právě Fortnite dost připomíná, ale opravdu jen v prvních pár vteřinách, než se dostanete do samotné hry. Poté je to něco jako izometrické Borderlands. Ať už se jedná a humor, nebo nekonečnou akci. Space Punks jsou v první řadě co-op akce a tak moc nepřekvapí, že vše ve hře se točí kolem HUBu. Zde naleznete jak zadavatele misí, tak například zbrojíře, enchancera, u kterého si můžete naklikat skilly (a že jich je), jakýsi bar, kde můžete měnit hrdiny, nebo premium shop. Nejdůležitější je vesmírná mapa, trošku ve stylu Mass Effect, skrz kterou vyrážíte na mise. A jak jsem již zmínil, jelikož je to co-op akce, narazíte i na spoustu dalších hráčů. Ty můžete buď rovnou přizvat do party, nebo nechat na hře, které hráče k vám připojí. Zpracování HUBu je navíc příjemně intuitivní. Potěší i jakýsi implementovaný social HUB, kde naleznete všechny připojené hráče, případně své kamarády.

Punková akce

Space Punks jsou hlavně o akci. A té se vám dostane hodně. Jakože opravdu HODNĚ! Prvotní mise si dáte hezky sólo, osaháte si mechaniky jako útok z blízka, z dálky, úskoky a poznáte prvních pár typů nepřátel. Otevřete nějakou bedýnku, získáte trochu lootu a pak už hezky v partě. Hra k vám připojí hráče na přibližně stejné úrovni a o takové síle, aby +- odpovídala náročnosti mise. Ano, hra má silovou mechaniku, která se odvíjí od poškození zbraní a vašeho levelu. Ale zatím jsem nenarazil na nějaký nutný grind. Hrál jsem jen s random lidmi (ne, nemám kamarády, jsem asociál a celá redakce se na mě vykašlala) a i když jsem se trochu bál, nebyla to žádná hrůza. Vesměs se chovali jak se patří, zbytečně nikam neodbíhali a nepřátele jsme masakrovali hezky bok po boku. Občas teda bylo těžké se zorientovat v prostoru, kam vlastně střílím a kde vůbec jsem, ale to nebyla velká překážka. Ne všechny mise jsou však pro 4 hráče, takže občas půjdete ve dvou, občas ve třech a občas ve čtyřech. Hrdinové mi nepřijdou nijak moc overpower a můžu říct, že jsou z mého pohledu docela vyvážení. Otázkou je, jak to bude v pozdějších fázích hry.

Co se týče zpracování samotného herního prostředí, nemám k němu jedinou výtku. Byť jsem zatím byl jen v poušti, ale i ta je hezká na pohled. Sem tam nějaká stavba, sem tam nějaký stroj k ovládnutí. Přesně tak, v některých misích je nutné osedlat vrtací stroj, jeřáb, nebo něco podobného k vyřešení „hádanky“ a umožnění dalšího postupu. Ale nemusíte se bát, ony „hádanky“ nejsou ani tak hádankami, jako spíš „vem tohle a polož to tam“. Nepřátelé vám pak nedají nic zadarmo a dokonce se mi povedlo i párkrát umřít i přesto, že nejsem žádná lama.

Co dalšího Space Punks nabízí

Ve Space Punks budete narážet na truhly, kde najdete povětšinou trochu peněz, crafting materiál a občas něco do výbavy. Ano, ve hře je crafting. A není nijak otravný, ani zbytečně složitý. Ve skutečnosti, jakmile se vám otevře možnost craftingu, přijdete mu rychle na kloub a většinu věcí, které najdete prostě rozeberete a vyrobíte si lepší. Příjemné je, že hned od začátku víte, kolik truhel se na mapě nachází, takže pokud stejně jako já, musíte otevřít úplně všechno, nebudete to mít tak těžké.

Za sebe musím uznat, že mě Space Punks příjemně překvapili. Utopil se s nimi pár hodin a asi jich ještě pár utopím. Hraje se to totiž moc dobře, akce je svižná, žádné zdlouhavé přebíhání z místa na místo, téměř neustále se něco děje. HUB je přehledný a příjemný a ani v něm se není třeba nějak zdržovat. Je tedy znát, že je to zatím jen beta hlavně při hledání spoluhráčů, které může zabrat minutu, dvě. To se dá samozřejmě eliminovat hraním s přáteli. Space Punks by měli být free-to-play a předpokládám, že se Flying Wild Hogs nebudou pouštět do žádného pay-to-win modelu a placené budou jen nějaké kosmetické předměty, nové postavy, případně nějaké tanečky, které musí dnes být snad v každé druhé hře. Takže pokud jste o nich ještě neslyšeli a láká vás trocha izometrické akce v grafickém kabátku podobném Borderlands, měli byste Space Punks zkusit. Je dost možné, že budete příjemně překvapeni stejně, jako já.

author
Vášnivý hráč, už téměř 30 let. Nejvíc hraju FPS, akční adventury, RPG... Je toho hodně. Moje knihovna by mohla vyprávět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *