Filmy & seriály Recenze

65 má větší problémy, než jen asteroid

Tak trochu potichu, bez nějakého pompézního proma, do tuzemských kin vklouzl snímek 65. Trailer nám představil pilota s tváří Adama Drivera, starajícího se o přežití jeho a mladé dívky (Ariana Greenblatt) na planetě plné dinosaurů, 65 milionů let před naším letopočtem. Po příšerném Jurský svět: Nadvláda nás 65 lákalo na vážnější snímek plný boje na život a na smrt, na zajímavé originální sci-fi. Jak to ale dopadlo?

Otec a dcera na cestách

Pilot Mills má problém: jeho dcera je nemocná. Aby vydělal peníze, potřebné na její léčbu, přijme kontrakt na dvouletý let na jinou planetu. Úkol zní jednoduše: dopravit osoby v kryospánku do jejich cílové destinace a vrátit se zpět. Loď ale vletí do nezmapovaného pásu asteroidů, poškodí se a Mills je nucen nouzově přistát na neznámé planetě. Naší planetě. Před 65 miliony let.

Kromě něj a dívky Koy, která mluví jiným jazykem, než Mills, nikdo nepřežil. Ale v jedné části lodi, která ztroskotala v nedalekých horách, je stále záchranný modul, ve kterém by oba trosečníci mohli odletět. A tak se pilot společně s dívkou vydají na pouť za troskami. A aby to nebylo málo zajímavé, Mills zjistí, že se z Zemi blíží asteroid. Ano, ten asteroid, který vyhubil dinosaury. Hodiny tedy neúprosně tikají…

Film je víc než vybíječka dinosaurů – i když i ty tam jsou – spíš road trip mezi otcovskou figurou a „nalezenou“ dcerou. Budete u toho mít podobné pocity jako při sledování Din Djarina a Grogua nebo Joela a Ellie (výběr postav, hraných Pedro Pascalem, je čistě náhodný). Mills do Koy projektuje svou dceru, a snaží se ji ochránit za každou cenu: i za cenu vlastního života. Jejich vztah je velmi dobře vybudovaný a Koa je dostatečně roztomilá na to, aby vám na ní záleželo stejně jako Millsovi.

Akční sekvence

Akční scény jsou velmi dobré. Mills používá „futuristické zbraně“ (i když, jsou futuristické, když jsou vlastně 65 milionů let staré?) a vybavení, ale stále jsou to vlastně pušky a granáty. Vzhledem k původnímu povolání Adama Drivera se na něj při manipulaci se zbraněmi velmi dobře kouká, je vidět, že ví, co dělá. Zároveň mu člověk věří i to, že by dokázal jít dvacet kilometrů s bolestivou ránou na břiše.

Boje s dinosaury jsou dynamické, a o postavy se skutečně bojíte. Zejména když se objeví mrštní draví dinosauři, před kterými se jen těžko utíká. Mills se snaží využívat znalosti terénu, které se postupně učí, ale přesto má film několik momentů, kdy si říkáte, že řešení je nabíledni, ale Mills se k němu nemá, případně jej napadne až o dost později. To filmu popravdě dost ubírá.

Dinosauři kam se podíváš

Další věcí, se kterou jsem měla tak trochu problém, byli samotní dinosauři, a v téhle části recenze s dovolením nechám vybublat na povrch dinosauřího nerda ve mně. Už když jsem psala o prvním traileru, poukazovala jsem na to, že se opět nedočkáme prehistorických plazů s peřím, a ne, skutečně žádný dinosaurus peří neměl. Co oceňuji je, že se pokusili dát do filmu trochu jiné druhy, než na které jsme zvyklí, potěšili např. létaví Dsungaripterusové. Ale jinak jsem zvedala obočí nad monstry, která tam byla. O býložravce Mills s Koou až na jednu výjimku nezavadili, ale predátorů tam bylo plno. Jestli mrštné bestie měly patřit do roku Crocodylomorpha, se můžeme jen dohadovat, vypadaly ale velice nereálně. Tyrannosauři vypadali jak by si je člověk asi představil, ale je otázka, co byl obrovský, po čtyřech chodící predátor. Měl to být Razanandrongobe sakalavae? Nebo něco jiného? Ti ale nedosahovali až takových obrovských velikostí… Navíc se všechny zde vyjmenované druhy nacházely na jiných místech, a dokonce se pravděpodobně ani nemohly potkat časově. Kdyby na začátku nebyla stanovena premisa, že se jedná o naši konkrétní planetu, odpustila bych jim to. Ale takhle mi to popravdě trochu zkazilo zážitek…

Bylo nás pět, tedy čtyři

V celém filmu hrají jen čtyři herci, těm nic vytknout nemohu. Adam Driver hraje nešťastného Millse velmi dobře, to ale není žádné překvapení, Driver hrát umí a už v Patersonovi nebo v Manželské historii své kvality předvedl naplno. Ariana Greenblatt (Avengers: Infinity War) mu zdatně sekunduje: Koa je prostě skvělá, a držíte jí celou dobu palce. Nika King a Chloe Coleman hrají Millsovu ženu a dceru a ve filmu se moc neohřejí, přesto dokáží vzbudit emoce i byť svou nepřítomností díky tomu, jak je Mills na své dlouhé cestě postrádá.

Režii a scénář měli pod palcem Scott Beck a Bryan Woods, tvůrci Tichého místa. Tím se vlastně hodně vysvětluje: i s Tichým místem jsem měla velký problém a nepřišlo mi tak zábavné, jako spoustě dalších lidí. Vadilo mi, že nikoho od začátku nenapadlo používat vysoké/hlasité zvuky pro boj s vetřelci, protože to bylo něco, co mě napadlo v prvním pěti minutách filmu. Ze 65 mám podobný pocit.

65

Oproti poslednímu Jurskému parku se jedná o veledílo. Je to jednoduchý, jen příjemných 93 minut dlouhý snímek, o chuti přežít v nehostinném prostředí za každou cenu. Proti jiným sci-fi filmům ale 65 moc neobstojí. Jedná se o jednohubku, kterou v kině zhltnete jedním dechem, ale již na odchodu ve vás začne vzbuzovat pocit, že to mohlo být lepší. Propracovanější. Protože trailer působil o trochu jinak, než jak film nakonec dopadl. Přesto se jedná o příjemnou jednohubku, a pokud nad ní nebudete moc přemýšlet, budete v konečném důsledku spokojení.

65

62% Skóre

Millsovi se nouzové přistání na naší planetě nevyplatí: nejen, že se ho pokouší ulovit místní zvířena, ale ještě mu má každou chvíli na hlavu dopadnout velký asteroid. Pravděpodobně na Zemi přistál v typické pondělí.

PLUSY

 • Chemie mezi Adamem a Arianou
 • Futuristické zbraně
 • Krátká stopáž

MÍNUSY

 • Předvídatelný děj
 • Nerealističtí dinosauři
 • Občas postavy jednají ne úplně rozumně
 • Chybí tam býložraví dinosauři

Detail hodnocení

 • Herecké výkony 0%
 • Scénář 0%
 • Vizuál 0%
 • Hudba 0%
 • Dialogy 0%

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *